Zmiana mleka modyfikowanego dla niemowląt: Poradnik krok po kroku

Dlaczego należy zmieniać mleko modyfikowane dla niemowląt?

Istnieje wiele powodów, dla których rodzice decydują się na zmianę mleka modyfikowanego dla dzieci. Maluch karmiony mlekiem zastępczym dla niemowląt może doświadczać różnych trudności. Bardzo często pojawiają się zaparcia, biegunka, wymioty lub wzdęcia. W okresie niemowlęcym możemy napotkać też problemy z oddychaniem lub pojawienie się atopowego zapalenia skóry (egzema).

Zmiana mleka dla niemowlaka to czasem niełatwe wyzwanie, ale istnieje kilka sygnałów, które mogą wskazywać, że to właśnie ten moment. 

Oto kilka „czerwonych lampek”, na które warto zwrócić uwagę:

1. Odmowa mleka.

2. Picie w ilościach mniejszych niż zalecane.

3. Częsty płacz po jedzeniu.

4. Głodne dziecko.

5. Częste przebudzenia w nocy.

6. Niespokojny sen niemowlaka.

7. Niemowlę nie przybiera na wadze.

Bez względu na powód zmiany mleka modyfikowanego dla niemowląt, zalecamy przestrzeganie poniższych zasad, aby przejście na inne mleko było dla Twojego dziecka możliwie najłatwiejsze. Jednocześnie będziesz mieć pewność, że Twój maluch dobrze znosi nowe mleko i że mu smakuje!

Kiedy jest najlepszy czas na zmianę mleka modyfikowanego lub mleka następnego?

Każde dziecko jest inne – niektóre bardzo chętnie przyjmą nowe mleko, inne będą potrzebować nieco więcej czasu, aby stopniowo przejść na nieznany dotąd pokarm. Optymalnym rozwiązaniem będzie tu stopniowa zmiana mleka. Nagły „przeskok” na nowy rodzaj odżywiania może prowadzić do odrzucenia mleka przez dziecko. Wprowadzanie zmiany należy rozpocząć już przy pierwszym porannym karmieniu.

Kozie mleko – ile czasu zajmuje zmiana?

Zmiana mleka modyfikowanego na inne powinna przebiegać tak płynnie i komfortowo, jak to tylko możliwe – zwłaszcza dla Twojego dziecka. Nie spiesz się i podmieniaj mleko przez około 8 dni. Istnieje kilka możliwości dalszego postępowania.

Przy wprowadzaniu mleka z innymi białkami (np. przy przejściu z mleka krowiego na mleko kozie CAPRIMA PREMIUM), zacznij od wprowadzenia jednej butelki mleka CAPRIMA PREMIUM już przy pierwszym porannym karmieniu. Po zapadnięciu zmroku dzieci są zwykle głodne, a podawanie mleka o nowej formule rano, może zmniejszyć ryzyko potencjalnego dyskomfortu wieczorem. Codziennie zastępuj jedną butelkę dotychczasowego mleka jedną butelką mleka CAPRIMA PREMIUM, aby Twoje dziecko miało czas na przystosowanie się do nowej formuły w ciągu 6-7 dni. Zmiana mleka w czasie dnia daje nam dodatkowo możliwość obserwacji malucha i jego reakcji na nowy pokarm. 

Pierwszego dnia zacznij od jednej butelki mleka CAPRIMA PREMIUM, przez resztę dnia podawaj dziecku dotychczasową mieszankę.

Drugiego dnia dwie butelki mleka CAPRIMA PREMIUM , przez resztę dnia dziecko ma otrzymywać dotychczasową formułę.

Trzeciego dnia trzy butelki mleka CAPRIMA PREMIUM, dziecko otrzyma dotychczasową formułę do pozostałych karmień.

Dzień czwarty cztery butelki mleka CAPRIMA PREMIUM, pozostałe karmienia – dotychczasowa mieszanka mleka modyfikowanego.

Piątego dnia 5 butelek mleka CAPRIMA PREMIUM, pozostałe 1-2 karmienia: podaj dziecku dotychczasowe mleko.

Pomiędzy szóstym a siódmym dniem Twoje dziecko powinno już swobodnie pić mleko kozie CAPRIMA PREMIUM.

Scroll to Top